Na místě zasahovala Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje. Její mluvčí Barbora Zuchová ČTK řekla, že řidič utrpěl zranění neslučitelná se životem. "Lékař pouze konstatoval smrt. Druhý muž utrpěl popáleniny třetího a čtvrtého stupně na 35 procentech těla. V umělém spánku a ve stabilizovaném stavu byl vrtulníkem transportován na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích," uvedla Zuchová.
Autor: ČTK" Celý článek zde
Názor PYROKONTROLU na případ:
Nehody, při kterých vyhasne lidský život, jsou bohužel také součástí reality, s kterou se v naší praxi setkáváme. Ve většině těchto případů jde o osobní selhání zaměstnance, který se v osudovém okamžiku zachová v rozporu se zákonnými ustanoveními k bezpečnosti práce, identifikací a hodnocením pracovních rizik nebo místními provozními bezpečnostními předpisy k dané činnosti zpracované zaměstnavatelem. I ta nejlépe vypracovaná dokumentace, školení nebo praktický zácvik takové tragédii nemohou úplně zabránit, nicméně výrazně snižují pravděpodobnost jejího vzniku.
K úrovni vypracované dokumentace, školení či odbornému zácviku se zde vyjadřovat nemohu. Nicméně podle informací, které mám k dispozici, obsluhovatel zemního stroje nepracoval v dostatečné vzdálenosti od vedení vysokého napětí. Tuto vzdálenost musí vytýčit před zahájením činnosti a při jejím provádění musí druhá osoba mimo vozidlo signalizovat tuto vzdálenost obsluze stroje.
Nicméně podle § 46 energetického zákona č. 458/2000 Sb. (v platném znění) je v okolí vedení VN 7m ochranné pásmo od krajního vodiče. V tomto ochranném pásmu se bez svolení rozvodné společnosti nesmějí provádět jakékoli stavební práce, upravy nebo stavby. Kdyby takovéto svolení pracovník měl, k této nehodě by s největší pravděpodobností nedošlo, protože vedení by bylo po dobu práce odpojeno. Takové svolení však není jednoduché získat, proto zřejmě došlo k porušení ochranného pásma vedení pod napětím, s těmi nejtragičtějšími následky.
Hrdina, který se jal zachránit svého kamaráda, doplatil s největší pravděpodobností na takzvané krokové napětí. To je rozdíl potenciálů (nábojů) mezi nohami provádějící krok, který má vzdálenost 50-70cm. Země má svůj odpor, který brání šíření náboje, proto s rostoucí vzdáleností od místa styku vedení se zemí tento náboj klesá. Rozdíl nábojů mezi nohami je potenciál (napětí), kterým byl zachránce zasažen. Jeho velikost závisí na velikosti kroku, vzdálenosti od vedení a jeho provoznímu napětí. Za bezpečné krokové napětí se pro člověka pokládá 90 V/m, pro zvířata 16 V/m.
Závěrem bych tedy shrnul několik doporučení:
Písemného stanoviska soudního znalce ve Vaší věci.
Cena: 1 750 Kč bez DPH / 30 min
Online konzultace Vaší věci se soudním znalcem.
Cena: 1 250 Kč bez DPH / 30 min