Také jste se setkali s externím školitelem uživatelů osobních ochranných pracovních prostředků proti pádu z výšky (dále jen OOPP), hrdě někdy nazývaným instruktorem nebo zkušebním komisařem, který vaše zaměstnance, vás nebo vaše kolegy nejenže v rámci školení neseznámil s návody od výrobců konkrétních OOPP a podmínkami jejich použití na konkrétním pracovišti, neprovedl praktický zácvik v používáním, ale vlastně vám neposkytl téměř žádnou užitečnou informaci, a to nejužitečnější, co pro vás v tomto směru udělal, bylo spuštění série videí a předložení prezenční listiny, a v lepším případě i testů se zaškrtávající tabulkou? Pak vězte, že v tom rozhodně v ČR nejste sami.
Od roku 1998 se v rámci naší praxe soudních znalců v oboru bezpečnosti práce (BOZP), vykonávané jak pro orgány činné v trestním řízení, odborové a neziskové organizace v rámci „pro bono“ programu naší znalecké kanceláře, tak i pro pojišťovny, nadnárodní společnosti, ale také malé podniky či jednotlivce, setkáváme s pestrou škálou kvality externích školitelů.
Z výše popsaných důvodů je rostoucím trendem v této oblasti zaškolení školitelů z řad vlastních zaměstnanců uživatelských společností pro provádění školení z právních a ostatních předpisů pro používání OOPP proti pádu v kombinaci se zácvikem aplikace teoretických znalostí na specializovaných polygonech.
Legislativní požadavky na školitele uživatelů OOOP proti pádu
- V rámci soustavné činnosti jsou zaměstnavatelé v procesu prevence rizik, ve smyslu ustanovení § 102 odst. 2 zákoníku práce, v platném znění, jednak povinni vyhledávat rizika, zjišťovat jejich příčiny a zdroje, tak i přijímat opatření k jejich odstranění, respektive minimalizaci, a to v souvislosti s používáním konkrétních OOPP na konkrétních pracovištích zaměstnavatele jejich uživatelů.
- Podle ustanovení § 103 odst. 1 písm. f) zákoníku práce, v platném znění, jsou zaměstnavatelé povinni zajistit zaměstnancům, podle potřeb vykonávané práce, dostatečné a přiměřené informace a pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (BOZP), zejména formou seznámení s riziky, s výsledky vyhodnocení rizik a s opatřeními před působením rizik, týkajících se jejich práce a pracoviště, a to taktéž v souvislosti s používáním na konkrétních pracovištích zaměstnavatele/provozovatele.
- Podle ustanovení § 103 odst. 2 zákoníku práce, v platném znění, jsou zaměstnavatelé povinni zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (předpisech BOZP), které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, a vztahují se k rizikům, s nimiž může zaměstnanec přijít do styku na svém pracovišti, v posuzovaném případě pak uživatel konkrétního OOPP při jeho používání na konkrétním pracovišti zaměstnavatele jejich uživatelů.
Kvalifikační předpoklady pro školitele OOPP proti pádu
V rámci prevence rizik, podle výše uvedeného ustanovení zákoníku práce, s přihlédnutím k ustanovení § 103 odst. 3 téhož předpisu, a v návaznosti na požadavek prokazatelnosti dle prováděcích právních předpisů, definovaném v § 3 odst. 3 nařízení vlády č. 390/2021 Sb. o bližších podmínkách poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků a v článku XI. přílohy k nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky je zaměstnavatel povinen doložit zejména:
- stanovení rozsahu a hloubky školení z právních a ostatních předpisů podle § 349 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce:
- včetně rozsahu seznámení se souvisejícími riziky, které vyplývají z provozu konkrétních druhů a typů OOPP na konkrétních pracovištích,
- a to v souvislosti se stanovením požadavků na teoretické a praktické požadavky na kvalifikaci (kvalifikačních požadavků) jak vlastních i externích školitelů, tak uživatelů, resp. budoucích vlastních i externích školitelů a budoucích uživatelů OOPP proti pádu,
- včetně stanovení příslušných dokumentů pro doložení objektivní odpovědnosti zaměstnavatele, jako jsou tematické plány a časové rozvrhy školení (osnovy), prezenční listiny, či způsob ověření znalostí ve smyslu § 103 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce.
- zajištění proškolení jak u vlastních školitelů, tak uživatelů, respektive budoucích školitelů a budoucích uživatelů OOPP na základě v rozsahu dle bodu 1.,
- na základě § 103 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce, stanovení periody ověřování znalostí získaných při školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, jak u vlastních školitelů, tak u uživatelů OOPP proti pádu dle bodu 1.,
- zajištění jak u vlastních školitelů, tak u uživatelů OOPP prokazatelného způsobu ověřování znalostí právních a ostatních předpisů BOZP v periodách dle bodu 3.,
- stanovení periody, rozsahu a hloubky opakovaného školení vlastních školitelů s tím, že ve smyslu § 23 odst. 2 vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci, jako právního předpisu pro zajištění BOZP, je pro školení zaměstnanců periodicita opakování maximálně 2 roky od minulého školení a ověření jejich znalostí,
- u externích školitelů uživatelů OOPP proti pádu vyžadovat doložení výše uvedených zásad v rámci zadávacích požadavků pro provedení školení.
Výcvik praktické dovednosti školitelů a uživatelů OOPP
Součástí kvalifikace – kvalifikačních požadavků jak školitelů, tak uživatelů OOPP, by vedle výše uvedených teoretických znalostí, měly být i praktické dovednosti v používání všech částí i systému OOPP proti pádu jako celku na příslušných pracovištích.
Při určování kvalifikačních požadavků je zaměstnavatel povinen vycházet také:
- z technologického postupu pro zajištění práce ve výšce a nad volnou hloubkou, vypracovaného na základě odst. 5. části II. přílohy nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky,
- z průvodní dokumentace – návodu výrobce k používání, dodávané s poskytovanými OOPP pro zajištění proti pádu, podle § 3 odst. 3 nařízení vlády č. 390/2021 Sb. o bližších podmínkách poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků,
- rozsah požadovaného výcviku obsluhy – za respektování minimální normové hodnoty dle ČSN EN 365 Osobní ochranné prostředky proti pádům z výšky - Všeobecné požadavky na návody k používání, údržbě, periodické prohlídce, opravě, značení a balení.
Možnosti realizace školení uživatelů OOPP proti pádu
Můžeme si sice položit oprávněnou otázku, zda je od našeho státu správné, aby školitelé uživatelů OOPP proti pádu neměli žádnou předepsanou a státem garantovanou specifickou odbornou kvalifikaci, nicméně to nic nemění na objektivní odpovědnosti zaměstnavatele za provedené školení uživatelů konkrétních OOPP proti pádu při jejich konkrétní aplikaci na konkrétním pracovišti, k jejímuž naplnění má následující možnosti realizace:
- interní formou – vlastními silami, a to buď přímo (osobně), je-li sám dostatečně kvalifikován, nebo prostřednictvím pověřeného dostatečně kvalifikovaného zaměstnance s doložením zaměstnavatelem požadované úrovně odborné způsobilosti a praxe s používáním konkrétních OOPP poskytovaných zaměstnavatelem,
- externí formou – prostřednictvím dostatečně kvalifikovaného školitele, s doložením zaměstnavatelem požadované úrovně odborné způsobilosti a praxe s používáním konkrétních OOPP poskytovaných zaměstnavatelem, a dobrou znalostí provozu a činností zaměstnavatele,
- v současné době nabízejí možnost proškolení obsluh též někteří výrobci (dodavatelé) OOPP proti pádu, zde platí rovněž požadavek pro školitele, a to doložení požadované úrovně odborné způsobilosti a praxe s obsluhou konkrétních OOPP poskytovaných zaměstnavatelem a znalostí specifických rizik konkrétního pracoviště zaměstnavatele. V tomto případě doporučuji si dát pozor na to, zda se jedná o školitele, který zná podmínky BOZP pro použití OOPP a neplete si výkon práce ve výšce a nad volnou hloubkou s lezectvím!
Ve všech případech za kvalitu provedeného školení objektivně odpovídá, ve smyslu ustanovení § 103 odst. 2 a odst. 3 zákoníku práce, v platném znění, s přihlédnutím ke znění § 103 odst. 1 písm. f) téhož, příslušný zaměstnavatel, který zaměstnává uživatele konkrétně poskytovaných OOPP proti pádu se všemi z toho vyplývajícími důsledky z hlediska jejich řádné doložitelnosti.
Tuto skutečnost, a zjevnou nedostatečnost, by si měli zaměstnavatelé uvědomit zejména při zajišťování školení externí formou.
Důsledky nekvalitního školení uživatelů OOPP proti pádu z pohledu soudních znalců
V případě nehody, způsobené nedostatečně proškolenou obsluhou, tedy pokud se podaří likvidátorům pojišťoven, ale i zaměstnancům, kteří škodu způsobili, u soudu prokázat, že školení nebylo dostatečně kvalitní, je objektivní odpovědnost za škody a úrazy na základě špatně odvedené práce externího školitele na zaměstnavateli, následně pak na vedoucím zaměstnanci, který z hlediska svého postavení u zaměstnavatele školitele sjednal a zajistil.
V neposlední řadě, a v souvislosti s výše uvedeným, bychom z pohledu soudních znalců chtěli upozornit na trestně právní odpovědnost konkrétních vedoucích zaměstnanců na jejich stupni řízení, ve smyslu §11 zákoníku práce, v platném znění, kdy za úroveň pokynů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ve smyslu § 349 téhož předpisu, odpovídají, a dále pak v návaznosti na nedbalostní trestné činy, které jsou na základě definice v §16 trestního zákoníku, v platném znění spáchány, jestliže pachatel:
- věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo
- nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.
V této souvislosti si dovolujeme uvést naši zkušenost z praxe, že orgány činné v trestním řízení často hodnotí protiprávní jednání aktérů případu jako nedbalost vědomou, tedy takovou, která pro ně má v právní klasifikaci činu přitěžující následky.
Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, jako členové České společnosti pro jakost, Hospodářské komory ČR a soudní znalci v oboru prevence rizik se zaměřením na bezpečnost práce při provozu technických zařízení, otevřít nové téma odborného profesního kurzu pro školitele uživatelů OOPP pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou, které bude poskytovat, jak uživatelům těchto OOPP, tak osobám provádějícím tyto úkony, informace pro splnění výše uvedených legislativních, normových i jiných požadavků z průvodní dokumentace jejich výrobců a dodavatelů.